Mitybos organizavimas

Maitinimo kainospatvirtintos Kauno miesto savivaldybės tarybos 2020m. liepos 21 d. sprendimu Nr. V- T-327

Pusryčiai Pietūs Vakarienė
Lopšelio grupių vaikams 0,48 Eur 0,85 Eur 0,48 Eur
Darželio grupių vaikams 0,52 Eur 0,98 Eur 0,52 Eur
Priešmokyklinių grupių vaikams 0,52 Eur 0,52 Eur
Darbuotojams, pageidaujantiems
pietauti įstaigoje
1,16 Eur

„Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašas“, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m.  lapkričio 11 d. įsakymu Nr. V- 964 (su visais įsigaliojusiais pakeitimais)  Peržiūrėti dokumentą
Svarbiausi  reikalavimai:

Aprašo 19 punktas išdėstytas taip:
 „Vaikų maitinimui mokyklose draudžiamos šios maisto produktų grupės: bulvių, kukurūzų ar kitokie traškučiai, kiti riebaluose virti, skrudinti ar spraginti gaminiai; saldainiai; šokoladas ir šokolado gaminiai; valgomieji ledai; pieno produktai ir konditerijos gaminiai su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu; kramtomoji guma; gazuoti gėrimai; energiniai gėrimai; nealkoholinis alus, sidras ir vynas; gėrimai ir maisto produktai, pagaminti iš (arba kurių sudėtyje yra) kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto; cikorijos, gilių ar grūdų gėrimai (kavos pakaitalai); kisieliai; sultinių, padažų koncentratai; padažai su spirgučiais; šaltai, karštai, mažai rūkyti mėsos gaminiai ir mėsos gaminiai, kurių gamyboje buvo naudojamos rūkymo kvapiosios medžiagos (jie leidžiami bendrojo ugdymo įstaigose organizuojamų vasaros stovyklų metu ar sudarant maisto paketus į namus); rūkyta žuvis; konservuoti mėsos ir žuvies gaminiai (jie leidžiami bendrojo ugdymo įstaigose organizuojamų vasaros stovyklų metu ar sudarant maisto paketus į namus); strimelė, pagauta Baltijos jūroje; nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai; mechaniškai atskirta mėsa, žuvis ir maisto produktai, į kurių sudėtį įeina mechaniškai atskirta mėsa ar žuvis; subproduktai ir jų gaminiai (išskyrus liežuvius ir kepenis); džiūvėsėliuose volioti ar džiūvėsėliais pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai; maisto papildai; maisto produktai, pagaminti iš genetiškai modifikuotų organizmų (toliau – GMO), arba maisto produktai, į kurių sudėtį įeina GMO; maisto produktai, į kurių sudėtį įeina iš dalies hidrinti augaliniai riebalai; maisto produktai ir patiekalai, neatitinkantys Tvarkos aprašo 3‒5 prieduose nustatytų reikalavimų.“
Aprašo 10 punktas reglamentuoja, kad darželiuose nuo rugsėjo 1 dienos maisto neatitinkančio Aprašo reikalavimų neštis nebus galima.
Apribotas druskos ir cukraus kiekis gaminamame maiste.
Aprašo 5 priedas  nurodo leidžiamą cukraus, druskos ir privalomų skaidulinių medžiagų kiekį vaikams maitintis tiekiamuose maisto produktuose ir patiekaluose (druskos nedaugiau kaip 1 g/100 g, pridėtinio cukraus ne daugiau kaip 5 g/100 g.)

Nuo 2018 m. sausio 1 dienos įsigaliojo rekomenduojamos paros maistinių medžiagų ir energijos normos, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2016 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. V-836 „Dėl Lietuvos respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 25 d. įsakymo Nr. 510 „Dėl Rekomenduojamų paros maistinių medžiagų ir energijos normų tvirtinimo pakeitimo“.

Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad:
– vaikų paros energijos normos nustatytos, atsižvelgiant į paros energijos poreikį, kai fizinio aktyvumo koeficientas: 1-3 m. amžiaus vaikams – 1.39, 4-6 m. vaikams – 1,57;
– rekomenduojamos paros energijos normos vaikams: 1-3 m. – 1500 kcal, 4-6 m. vaikams – 1700 kcal;
– valgomosios druskos 2-10 m. vaikams turi būti suvartojama ne daugiau 3-4 g per parą;
– vienas gramas angliavandenių išskiria 4 kcal. Angliavandeniai turi sudaryti 45-60 E proc., iš jų cukraus suvartojimas neturi viršyti 10E proc.

Sveikatai palanki vaiko mityba. Rekomendacijos tėvams.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sukurta infografika apie vaisių ir daržovių naudą „Kodėl Jūsų vaikui būtina valgyti vaisius ir daržoves“.  Ji sudaryta vaivorykštės principu: suskirstyti vaisiai ir daržovės pagal spalvas ir naudą organizmui.

JURIDINIAI ASMENYS, TIEKIANTYS MAISTO PRODUKTUS KAUNO LOPŠELYJE-DARŽELYJE „VAIVORYKŠTĖ“:

• Vaisiai, daržovės (išskyrus obuolius) – UAB „Maistulis“
  • Jautiena, kiauliena kalakutiena, žuvis – UAB „Officeday“
  • Obuoliai – UAB „Samsonas“
  • Pieno produktai  – UAB „Maistulis“
  • Duona ir jos gaminiai – Egidijaus Jurkevičiaus įmonė.
  • Liofilizuotos uogos, džiovinti vaisiai ir uogos – UAB „Officeday“
  • Šaldytos uogos ir daržovės – UAB „Tandemus“
  • Bakalėjos produktai – UAB „Maistulis“
  • Vištiena – UAB „Handelshus“